Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.10.2012, 10:05

Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија

Професор од универзитетот Бафало, Василики Неофотистос, смета дека спорот за името треба да се реши, бидејќи предизвикува тензии во македонското општество

Спорот за името треба да се реши, бидејќи предизвикува тензии во македонското општество, но големо прашање е дали грчката Влада сега може да се посвети на тоа, изјави Василики Неофотистос, професор од универзитетот Бафало во САД, на вчерашното предавање за Македонија.

- Не знам дали ќе има решение на спорот за името. Се надевам дека тоа ќе се реши, бидејќи фактот што нема согласност околу ��мето предизвикува прилично несигурност и тензии во Македонија, вклучително и меѓу Македонците и Албанците. Спорот ги влошува нивните односи, поради изјавите на Албанците дека всушност сакаат да бидат во ЕУ независно од името, додека Македонците се многу помалку подготвени на компромис околу името. Но, важно е да се има предвид и економската криза во Грција. Прашање е дали грчката Влада ќе биде подготвена да го реши спорот сега, изјави Неофотистос.

Таа е автор на книгата „Ризик од војна“, посветена на нејзините истражувања спроведени во Македонија во текот на 2001 година. Неофотистос, која е професор на катедрата по антропологија во Бафало, своето предавање во центарот „Вудро Вилсон“ во Вашингтон го посвети на односите меѓу Македонците и Албанците и Охридскиот рамковен договор.

- Македонците сметаат дека загубиле со амандманите на Уставот, додека кај Албанците е широко прифатено сфаќањето дека тие добиле со спроведувањето на Охридскиот рамковен договор. Многу во албанската заедница сметаат дека договорот требало да се спроведе многу порано, и се уште бараат од Владата да преземе повеќе чекори за негово спроведување. Има доста дискусии околу значењето на договорот и како треба да се спроведе, но мислам дека едно може да се каже со сигурност, дека договорот ги консолидираше меѓуетничките разлики, но на сметка на помалите етнички заедници во Македонија, изјави Неофотистос.

Американската професорка, како што јави дописникот на МИА од Вашнгтон, се осврна на точките на поврзување на граѓаните во Македонија, кои ги идентификуваше во заедничкото стремење кон вредностите на Западна Европа, но и кон етнички поделените училишта, и случаите на насилство како убиствата кај Смиљковци и Гостивар. Неофотистос оцени дека македонските граѓани успеале да се изборат со економските и политичките тешкотии, и да најдат начин да продолжат да се развиваат.


Статијата е прочитана 1516 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската дијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смртsrebre, 19.10.2012 10:48:54
samo profesorkata zaboravi da kaze deka dogovorot od 2001g e napisan od grci (a toa ni go kazza sad 10 god posle...)pod zakrila na sad
pile, 19.10.2012 11:40:02
Американската професорка, како што јави дописникот на МИА од Вашнгтон, се осврна на точките на поврзување на граѓаните во Македонија, кои ги идентификуваше во заедничкото стремење кон вредностите на Западна Европа,..Neznam kaj go vide zaednickoto stremenje od strana na vladeackite partii kako najodgovorni, kon vrednostite na Zapadna Evropa profesorkata od prijatelska SAD.Ako Evropskite vrednosti se dlaboko partizirano opstestvo, podeleno po sekakov mozjen nacin do najosetlivata tocka na megjuetnicka podelba,kaj sto profesionalizmot i sproveduvanjeto na pravoto i Zakonite e selektivno, a sodrzjano vo sekoj izvestaj na megjunarodnite relevantni institucii kako Stejt Deprtmentot na SAD i EI za napredok na R.M.,formiranje na javnoto mislenje e pretezjno preku kontrolirani vladini mediumi,vo zemja vo koja Vladata sestt godini institucionalno se spravuva so branitelite od 2001 kako potencijalno zlo za partiite na vlast, za da premine vo navodna resenost za unapreduvanje na nivnite socijalni
Kojco, 19.10.2012 11:59:17
Toa e od golemiot patriotizam na Grujo i negovite poslusnici. Nie so nasata drzava sme vo golema BEDA a tie ni prodavaat mozok deka kaj nas e mnogu dobro?? Grujo tvojot narod zivee vo BEDA!!!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на ��ибискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |