Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.07.2012, 16:18
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отстоОд 1 август ќе плаќаме поскапа струја. Колку точно таа ќе поскапи ќе се знае по денешната седница на Регулаторната комисија за енергетика на која ќе се разгледуваат поднесените барања на ЕВН „Македонија“ и на ЕЛЕМ. Според едни неофицијални информации, струјата ќе скокне за 10 отсто, а според други, можно е поскапувањето да изнесува и околу 20 отсто.

Пресметките, односно извештаите за трошоците во работењето на на двете енергетски компании што се доставени до Регулаторна, покажале дека е можно новата цена на струјата да е поголема дури за 20 проценти.

Како причина за зголемување на цената на електричната енергија, како што веќе посочија во изминатиот период од овие компании, е зголемувањето на нивните финансиски трошоци поради скапиот увоз на струјата, од една, и зголемената потрошувачка последнава зима, од друга страна.

Според предупредувањата на експертите цената на струјата ќе расте затоа што земјава се соочува со се' поголем недостиг на енергија и се' поголема потреба од увоз.

Регулаторната комисија за енергетика денеска треба да донесе и одлука за новата цена на топлинската енергија. Се очекува поскапување на парното греење за околу 3 проценти. (М.Т.)

Статијата е прочитана 985 пати.

Испрати коментарСДСМ - Скапиот увоз на струја ќе го платиме сите
Камерон - Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Типски продавници со македонски вина во туристичките места
Во Косово уапсен најбараниот македонски криминалец
Евакуиран трговски центар во близина на Олимпискиот парк во Лондон
Претседателот Иванов помилува 54 осуденици
Почна третата фаза на реконструкција на булеварот „Илинден“
Штип доби нов полициски командир
Шверц на дрога преку Охридско Езеро
Неготинецот што ја уби мајка си, здиве во затворот во Шутка
Изгаснат пожарот кај селото Коњари
(ФОТО) Василакис: Никој да не се сомнева во грчката волја за решение на спорот
(ФОТО) Цвеќе за почит кон загинатите во земјотресот
Вацлав Клаус „фатен“ со љубовницата
Иванов на свеченото отворање на ОИ во Лондон
Мендух Тачи останува на црната листа на САД
Каменувани неколку автобуси на ЈСП
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Нимиц во Солун се среќава со Василакис
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремисти
Атина со остри зборови за владиното соопштение по средбите со Бан Ки Мун
Cончево со умерена облачност
(ФОТО) Скопје одбележува 49 години од катастрофалниот земјотрес
Третиот повреден и натаму во критична состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дождpetre, 24.07.2012 17:22:21
do koga i do kade ce odi ova poskapuvanje. ima li kontrola na ova vo drzavata ili drzavata e taa koja go stimulira i odobruva ova. ova e ludnica a narodot e zadovolen.aferim be makedonce.
Malku e, neka idat ednas na 5000% poskapuvanje i da ne gi gledame 2 godini ovie faci !!!, 24.07.2012 19:04:34
A zosto veke ednas ovie klovnovi od regulatornive ne ja poskpat strujata za 5000 procenti, pa da ne gi gledame i da si bideme mirni barem dve godini i da ne postedite od vakvki shokovi! Ejjj kade odite be, 60% od platata mi odi za struja i parno, kade se sega onie strucnjaci so potrosuvackite koshnici sto predviduvaat normalen zivot na 4tiricleno semejstvo so 6890 denari!!! Ako dodeka ima vakvki ovcii strizete gi do koska, ete i toj od sindikatot e zadovolenl vika narodot super zivee, zatoa nea strajkovi i sve e vo red!!! Samo napred prijateli, se vnese po poskaa cena struja za 1 mesec, a sega ke plajame cel zivot a? A be za DDVto se raboti i za akcizite, inaku ednokratnoto poskapvuvanje moze da se nadmine so ednokraten paushal od 10 procei plus za dva meseci na sekoe semejstvo i tocka, a vie ega za uvoz na struja poskap za 10 milioni ke ni nabacite smetki za cel zivot poskapi za 20 procenti ili za po 20 milioni evra sekoj mese! Ima li ustaven sud, kade e strucnjakot Vlado Popovski sve
Весна.С. од Прилеп, 24.07.2012 21:36:25
Ова е уште една причина овај народ т.е. ние народот на оваа држава да престаниме да излегуваме на избори бидејќи ние на тие избори не избираме политичари кои ќе ни го олеснат животот туку политичари кои нашите животи ќе ги претворат во пекол
Branko, 24.07.2012 22:10:50
Eeee Gwujo Gwujo, gradis spomenici i barokni zgradi a za energetikata nisto pa zatoa uvoz na struja. I se falis zgolemeni plati penzii, namaleni danoci. Rabotam vo drzavna institucija. Platata posleden pat mi e pokacena pred tri ipol godini. E istata do denes i so toa pokacuvanje na strujata veke e prepolovena. Bravo.OSTVARUVATE.
aco, 24.07.2012 22:48:06
Kako na ova ke reagira javnosta
Трпе, 25.07.2012 00:03:58
Под итно треба да продолжат рекламите на провладините медиуми за штедење на струја.Македонските грагани да се учат како да штедат струја.Наместо да готват грав 3часа на струја нека јадат сирење и пржени јајца(овие кои имат пари заовие продукти).Останатите нека преминат во вегетеријанци корења има колку сакаш.Сигурно лугето во 19 век немале струја.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛ��КТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Останува уште 1 ден до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Откако во воведни денови, домаќинот на Олимписките игри воопшто не покажа дека е подготвен за организација на најголемио...
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Британскиот премиер рече дека низа безбедносни служби кои се вклучени во обезбедувањето на Олимпиjадата, се ангажирани 2...
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Со фудбалот почна натпреварувачкиот дел на Игрите
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |