Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.07.2012, 14:37

Струјата поскапа за 9,83 отсто, а  парното од 3,13 отсто до 3,75

Регулаторната комисија за енергетика предлага цената на струјата за тарифните потрошувачи од 1 август годинава да се зголеми за 9,83 отсто. Од нив 3,76 отсто ќе бидат за ЕЛЕМ, а останатите за ЕВН снабдување.

Комисијата донела одлука да го ослободи АД ЕЛЕМ од обврската за покривање на недостигот од електрична енергија за тарифните потрошувачи од увоз и наместо ЕЛЕМ сега увозот на струја за тарифните потрошувачи ќе го прави ЕВН снабдување.

Како што истакна претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Димитар Петров на денешната прес-конференција причина за зголемувањето на цената на електричната енергија е доставеното барање од ЕВН Македонија и ЕЛЕМ за зголемување на нивните трошоци во работењето за повеќе од 5 отсто во текот на годинава, а главна причина пак за тоа е зголемените трошоци поради увозот на електрична енергија во зимскиот период.

- Доколку се прифатеа барањата на компаниите за зголемување на цената на електричната енергија крајното зголемување за корисниците требаше да изнесува 19,78 проценти, рече Петров и додаде дека ЕВН Македонија во моментов се соочува со сериозна неликвидност и доцни во плаќањето на своите обврски.

Тој посочи дека ЕВН ги нема исплатено обврските кон ЕЛЕМ за мај, јуни и делумно за април од годинава.

Тоа, како што кажа било и една од главните причини поради која ЕЛЕМ побарала да биде ослободена од обврската за увоз на струја за тарифните потрошувачи која согласно новиот Закон за енергетика и припаѓа на ЕВН снабдување.

За увоз на струја биле потрошени околу 18 милијарди денари, а Регулаторната комисија за енергетика предвидела 680 илјади денари за таа намена.

Процентот на наплата на ЕВН Македонија, како што посочи во моментов изнесува околу 93 отсто, но неплатените сметки од 7 отсто се во износ од околу 14 милиони евра кои се главната причина за недоволната ликвидност на компанијата.

- До крајот на годинава можно е да нема ново преразгледување на цената на електричната енергија доколку компаниите повторно не приложат зголемени трошоци за над 5 отсто, рече Петров.

Во врска со цената на топлинската енергија во Скопје претседателот на РКЕ информира дека предложиле таа за крајните потрошувачи од први август да се зголеми за 3,13 отсто за оние што се приклучени на Топлификација, а 3,75 отсто за Топланата Скопје-Север, додека цената за ЕЛЕМ енергетика останува иста бидејќи воопшто не побарале зголемување.

- Доколку се прифатеа барањата на Топлификација за промена на цената за крајните корисници тоа ќе значеше поскапување од 36,45 отсто, рече Петров и додаде дека тоа се должи на зголемените варијабилни трошоци за гориво за 86 отсто.

Во врска со исклучените корисници од Топлификација посочи дека новата цената е пресметана врз основа на досегашниот конзум од 505 мегавати иако Топлификација пријавила конзум од 475 мегавати.

До крајов на месецов како што кажа треба да биде донесен и правилникот за топлинска енергија според кој к��рисниците кои што се исклучиле од системот ќе треба да плаќат 10 отсто од месечната цена од вообичаената цена за греење во колективните згради.

Доколку цел објект се исклучи граѓаните воопшто нема да бидат должни да плаќаат за топлинска енергија.


Статијата е прочитана 675 пати.

Испрати коментарСДСМ - Скапиот увоз на струја ќе го платиме сите
Камерон - Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Типски продавници со македонски вина во туристичките места
Во Косово уапсен најбараниот македонски криминалец
Евакуиран трговски центар во близина на Олимпискиот парк во Лондон
Претседателот Иванов помилува 54 осуденици
Почна третата фаза на реконструкција на булеварот „Илинден“
Штип доби нов полициски командир
Шверц на дрога преку Охридско Езеро
Неготинецот што ја уби мајка си, здиве во затворот во Шутка
Изгаснат пожарот кај селото Коњари
(ФОТО) Василакис: Никој да не се сомнева во грчката волја за решение на спорот
(ФОТО) Цвеќе за почит кон загинатите во земјотресот
Вацлав Клаус „фатен“ со љубовницата
Иванов на свеченото отворање на ОИ во Лондон
Мендух Тачи останува на црната листа на САД
Каменувани неколку автобуси на ЈСП
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Нимиц во Солун се среќава со Василакис
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремисти
Атина со остри зборови за владиното соопштение по средбите со Бан Ки Мун
Cончево со умерена облачност
(ФОТО) Скопје одбележува 49 години од катастрофалниот земјотрес
Третиот повреден и натаму во критична состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Бран на насилства уби 39 лица во Ира��
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дождЕве ги пресметките за кои некој треба да одие дебело во затвор!!!, 25.07.2012 16:53:56
Во февруари ЕВН и ЕЛЕМ дадоа 10 милиони евра екстра за увоз на вишок на струја по повисоки цени. Во МКД има 500 илјади семејства што плаќаат струја. Со последново покачување што ќе биде 12% (заедно со ДДВ), доколку секое семејство во МКД плаќа просечно 50 евра за струја месечно, сега ќе плаќа по 6-7 евра повеќе. За 500илјади семејства тоа се месечно 3-4 милиони евра екстра за ЕВН и ЕЛЕМ и Владата. За 3 месеци со ова поскапување ќе се надоместат тие 10 екстра милиони евра. НО, НОООООО, сега струјата е пак на исто ново со цена на увезување како пред февруари 2012, кога овие 10 милиони ќе се покријаат за 3 месеци, СВЕ ДРУГО Е КРИМИНАЛЕН ВИШОК НЕОПРАВДАНО ИЗРЕКЕТИРАН од СИТЕ НАС! Има ли во државава експерти,има ли Уставен Суд, се грижи ли некој за народот или ќе го пуштите сам да се изеде. И немало да има крадење на струја, ма ќе почнат у канти за вода да ја крадат, не ви се плашат ни малку, посебно „западњациве„ после Групчин, сите ние плаќаме за нив, само Али да го даде Кичево на Антонио
НЕВЕН ГНЕВЕН, 25.07.2012 17:23:44
Изгледа Регулаторната комисија (жими лактово, дебили и полтрони), многу се засекира за потрошувачите, (народот), па не ја кренале цената за 20%, ами само за 10%. До кога? До октомври или ноември. За илустрација, во Србија цената на средната потрошувачка е на половина од кај нас. Никој и никогаш не го објасни плачкосувањето на оние 33,33% за моќност. Но важно има споменици, врби и други глупости, освен дерење на народот, ништо не ги интересира. Али за се има крај.
seirdzija, 25.07.2012 17:46:18
Doprva ke ja placame cenata sto parite otidoa jabana vo spomenici,namesto vo energetika i infrastruktura.Ke dojde den nekoj da odgovara za neodgovorno trosenje na pari na gradjanite na R.M
Ksenija, 25.07.2012 18:11:49
Nema Ustaven sud, gi trgnaa site sudii koi bi mozele cesno da presudat, ama zatoa idat lokalni izbori. Bez sram uste ce izjavuva deka kompaniite barale 19,78 procenti poskapuvanje, ama dobrite tie od Regulatorna sto mislat na narodov ne prifatile?! Abe patrioti nevideni!
aleksandar, 25.07.2012 20:40:18
mnogu glupo obrazlozenie,bezobrazie nevideno

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Останува уште 1 ден до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Откако во воведни денови, домаќинот на Олимписките игри воопшто не покажа дека е подготвен за организација на најголемио...
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Британскиот премиер рече дека низа безбедносни служби кои се вклучени во обезбедувањето на Олимпиjадата, се ангажирани 2...
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Со фудбалот почна натпреварувачкиот дел на Игрите
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |