Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.07.2012, 00:09
Бан Ки-мун со јапонска агенда во МакедонијаГенералниот секретар на Обединетите нации ќе почне со активностите од седум часот наутро

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, вечерва ќе дојде во Македонија, а сите средби, обраќања, прошетки и активности ќе ги остварува јапонски - од многу рано наутро, па до вечерта. Таквата неверојатна агенда внесе забуна во земјата, бидејќи звучеше нелогично дека во текот на еден ден ќе има прес-конференција во Охрид, ќе прошета низ градот заштитен од УНЕСКО, ќе се обрати во македонскиот парламент рано претпладне, ќе има средби со премиерот и шефот на дипломатијата придружуван од медијаторот Метју Нимиц и ќе си замине од Македонија. Што ќе донесе Ки-мун не се знае, но се знае дека работните средби ќе ги почне во среда со седум наутро (или еден по полноќ по њујоршко време) и дека неговиот работен стил сме го виделе само со Весли Кларк, кога престојуваше тука како командант на НАТО.

Наспроти тврдењата на македонските медиуми дека Бан Ки-мун е првиот генерален секретар на ОН што ја посетил Македонија, архивите покажуваат дека тој е втор, и дека во 1999 година заради посета на кампот Стенковец во земјата беше Кофи Анан и се сретна со тогашниот премиер Љупчо Георгиевски. Бан Ки-мун, освен што ќе добие формални подароци, ќе биде и првиот што ќе се провози во „мерцедесот“ вреден 600.000 евра што го купи пред три недели МВР, што треба да биде гест за тоа колку неговата посета се цени во нашиот естаблишмент. Ова е сепак прва турнеја на генерален секретар на ОН низ целиот регион, а посетата на Македонија ќе ја искористи и да го отвори спорот за името, при што во нашиот државен врв се надеваат тоа да биде централна тема.

„Фактот што во придружба на Бан Ки-мун ќе допатува и неговиот специјален претставник за спорот со името Метју Нимиц, го гледаме како потврда на важноста што Генералниот секретар на ОН ја придава кон што побрзо разрешување на ова прашање и изнаоѓање начин за интензивирање на процесот. На генералниот секретар и посредникот Нимиц ќе им биде повторен нашиот конструктивен приод и решителност за што побрзо изнаоѓање заеднички прифатливо решение во врска со спорот со името“, изјавија од МНР по повод посетата. Од Скопје Нимиц ќе замине во Солун на средба со грчкиот претставник во разговорите за името, амбасадорот Адамантиос Василакис, кој потоа треба да ја брифира грчката Влада.

Домаќин во Охрид на Бан Ки-мун ќе биде претседателот Ѓорге Иванов, со кого утре наутро ќе има официјална средба и заедничка прес-конференција. Според најавата од МНР, на средбите Бан Ки-мун ќе биде информиран за постигнувањата на Македонија од нејзината независност и 19-годишното членство во ОН: изградбата на мултиетничка функционална демократија, придонесот за регионалниот развој и добрососедските односи, унапредување и почитување на човековите права во светот и зголеменото учество во мировни операции на ОН.

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун од Скопје заминува за Босна и Херцеговина, со што ќе ја заврши балканската турнеја во која беа опфатени сите држави од поранешна Југославија. (С.Ј.)

Статијата е прочитана 1778 пати.

Испрати коментарСДСМ - Скапиот увоз на струја ќе го платиме сите
Камерон - Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Типски продавници со македонски вина во туристичките места
Во Косово уапсен најбараниот македонски криминалец
Евакуиран трговски центар во близина на Олимпискиот парк во Лондон
Претседателот Иванов помилува 54 осуденици
Почна третата фаза на реконструкција на булеварот „Илинден“
Штип доби нов полициски командир
Шверц на дрога преку Охридско Езеро
Неготинецот што ја уби мајка си, здиве во затворот во Шутка
Изгаснат пожарот кај селото Коњари
(ФОТО) Василакис: Никој да не се сомнева во грчката волја за решение на спорот
(ФОТО) Цвеќе за почит кон загинатите во земјотресот
Вацлав Клаус „фатен“ со љубовницата
Иванов на свеченото отворање на ОИ во Лондон
Мендух Тачи останува на црната листа на САД
Каменувани неколку автобуси на ЈСП
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Нимиц во Солун се среќава со Василакис
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремисти
Атина со остри зборови за владиното соопштение по средбите со Бан Ки Мун
Cончево со умерена облачност
(ФОТО) Скопје одбележува 49 години од катастрофалниот земјотрес
Третиот повреден и натаму во критична состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дождHappy, 24.07.2012 06:45:46
Lele majko koj ni doagja, kolku sme srekni. Ni doagja kuklata na remote control.
Рез. 817 СБ и 47-225 на ГС ОН сe ULTRA VIRES, 24.07.2012 10:10:31
Резолуциите 817 СБ и 47-225 на ГС ОН претставуваат ULTRA VIRES акт направен од ООН. Врз база на овој факт РМ треба да покрене Резолуцијата на Генералното собрание со која со простото мнозинство нелегалната деноминацијата БЈРМ ке биде во ОН сменета со уставното име Република Македонија. Ние немаме проблем со Грција, туку со неспособна власт која нема муда да иницира таква резолуција во ГС на ОН! Имаме 130 држави од који 99 се на наша страна. На потег е Груевски и Иванов!
od ostrijot, 24.07.2012 10:16:55
a sokogo kegi pocne aktivnostite koga se znaje oti nasata gospoda pocnuva tek od deset casot so rabota.
pile, 24.07.2012 10:27:29
Im posakuvam srdecno dobredojde i uspesna rabota na Generalniot sekretar na Svetskata organizacija G-din Ban Ki-mun i negoviot specijalen pratenik.Posetata kako na regionot a posebno za Republika Makedonija voopsto ne ja smetam za protokularna, tuku naprotiv za sustinska i istata ke ima pozitivno vlijae na razvojot na site politicko bezbednosni priliki na Balkanot, koe nesto perspektivno ke bide prepoznatlivo.Konkretno za Republika Makedonija posetata na svetskiot diplomat e od isklucitelna vazjnost pred se za Makedonskite gragjani,a vladeackoto mnozinstvo ke znaci osuetuvanje na nivnoto vladeenje,so suspendiranje na demokratskite vrednosti,covekovite prava, vladeenjeto na pravoto, slobodata na mediumite,koja poseta ke znaci nedvosmislen presek na dosegasnoto i idno vladeenje so Drzjavata.Posle posetata nema potreba od brifing na gragjanite od strana na patriotot od pricina najgolem broj ke posakaat da bidat strelani vo kontekst na denesnata kolumna vo ,,Fokus na Jadranka Kostova.
Миле - Охрид, 24.07.2012 17:18:37
Во далечните шеесети, Охрид и тогашна СРМ, ја има посетено и U Thant - Генерален Секретар на ОН (1961-1971) од Бурма (Myanmar). Не можам да се сетам на годината.Но, можам да се сетам (и знам) дека тој ја посети Македонија (СР Македонија). Тој посети држава (федерална единица на СФРЈ) која беше еден оснивачите на ОН. Тој ја посети Македонија каде живееја Македонци, зборуваа македонски јазик. У Тант тој го знаеше овој факт. Во Република Макеонија и сега живеат Македонци кои зборуваат македонски јазик. Доколку Бан Ки Мун го почитува овој факт ќе биде добредојден. Доколку не, треба да добие соодветен третман.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Останува уште 1 ден до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Откако во воведни денови, домаќинот на Олимписките игри воопшто не покажа дека е подготвен за организација на најголемио...
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Британскиот премиер рече дека низа безбедносни служби кои се вклучени во обезбедувањето на Олимпиjадата, се ангажирани 2...
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Со фудбалот почна натпреварувачкиот дел на Игрите
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |