Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.07.2012, 10:23

Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје

Во Скопје Бан Ки-мун ќе има средби со претседателите на Собранието и на Владата, Трајко Вељаноски и Никола Груевски

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, денеска пристигнува во Скопје каде што ќе има средби со претседателите на Собранието и на Владата, Трајко Вељаноски и Никола Груевски. Тој ќе им се обрати и на пратениците во македонскиот Парламент.

Синоќа Бан пристигна на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, со што ја започна официјалната посета на Република Македонија.

Првиот човек на светската организација на охридскиот аеродром го пречекаа министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и македонскиот амбасадор во САД Зоран Јолевски.

Бан Ки-мун вчера се сретна и со учесниците на Школата за лидери што се организира под покровителство на претседателот Иванов.

Генералниот секретар на ОН утрово ги разгледа и културно-историските знаменитости на Охрид. Го посети Плаошник, Галеријата на икони и црквите Св. Богородица Перивлепта и Св. Софија, а во знак на сеќавање од претседателот Иванов на подарок ќе добие резба со историски мотиви.


Статијата е прочитана 363 пати.

Испрати коментарСДСМ - Скапиот увоз на струја ќе го платиме сите
Камерон - Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Типски продавници со македонски вина во туристичките места
Во Косово уапсен најбараниот македонски криминалец
Евакуиран трговски центар во близина на Олимпискиот парк во Лондон
Претседателот Иванов помилува 54 осуденици
Почна третата фаза на реконструкција на булеварот „Илинден“
Штип доби нов полициски командир
Шверц на дрога преку Охридско Езеро
Неготинецот што ја уби мајка си, здиве во затворот во Шутка
Изгаснат пожарот кај селото Коњари
(ФОТО) Василакис: Никој да не се сомнева во грчката волја за решение на спорот
(ФОТО) Цвеќе за почит кон загинатите во земјотресот
Вацлав Клаус „фатен“ со љубовницата
Иванов на свеченото отворање на ОИ во Лондон
Мендух Тачи останува на црната листа на САД
Каменувани неколку автобуси на ЈСП
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Нимиц во Солун се среќава со Василакис
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремисти
Атина со остри зборови за владиното соопштение по средбите со Бан Ки Мун
Cончево со умерена облачност
(ФОТО) Скопје одбележува 49 години од катастрофалниот земјотрес
Третиот повреден и натаму во критична состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дождpile, 25.07.2012 10:43:19
Mu posakuvam prijaten raboten prestoj vo glavniot grad na Republika Makedonija na generalniot sekretar na svetskata organizacija G-din Ban Ki Mun.Licno se nadevam deka vo razgovorite so del od drzjavniot vrv ke uspee izvorno da se zapoznae so novite vrednosti avtenticni za ovaa Vlada so tendencija za regionalna i Evropska primenlivost.Posebno od tipot,kako izvrsnata vlast ne uspeala da obezbedi uslovi za vladeenje na pravoto,kako i sostojbata so mediumite i zatvoranjeto na TV ,,A1 i ,,A2,kako Drzjavata ke gi nadomesti stetite po semejstvata na neosnovano priveduvanite i pritvorani kako slucajot so Dusko Ilievski, ili kako Vladeackata DPMNE ne ja prifaka VS od 1995 godina a se povikuva na Haskata presuda,kako i kako mozje nekoj da bara pocituvanje na megjunarodnoto pravo a verbalno go napagja Ustavniot Sud na Drzjavata i nosi Zakoni so odredbi koi veke se ponisteni od US, ili kako Gruevski uspea da izvrsi takva partizacija na instituciite, ili dali navistina pratenicite imaat potpisan
Treba da se koristi argumentacija na MSP, 25.07.2012 12:26:24
Treba da se koristi argumentacija na dopolnitelnite uslovi napravena od MSP 1948 (Sovetodavnoto mislenje od 1948.). Pravo na samoopredeluvanje/samoidentifikacija za ON nee DOVOLNO! Treba da se pojasni i so pravoto na PRAVNATA ednakvost, Pravoto na nezavisnost i Pravoto na nemeshanje vo stroga vnatreshna jurisdikcija od drzahvite i ON ! Poslednoto pravo nanemeshanje vo stroga vnatreshna nadleezhnost ushte e pobitno za nas od samoopredeluvanje na identitet, i tie prava se povrzani. Koga nastapuva diplpomatot treba site ovie prava da gi zeme vo celina, vkluchuvajki i kreshenje na chlenovite 2. i 4. od Povelbata na OON pri makedonskiot priem vo ON. Prvo R. Makedonija ke vospotavi svoeto ime vo Generalnoto sobranie na ON, zamenuvajki ja nelegalnata referenca FYROM. Potoa, so poseben aranzhman ke vlezeme vo NATO. A isto so specijalen dogovor ke se prikluchime vo EU. Vakov specijalen dogovor nema da bide predmet na odluki bazirani na konsenzus i VETO od koja bilo chlenka na EU, odnosono V

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Останува уште 1 ден до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Откако во воведни денови, домаќинот на Олимписките игри воопшто не покажа дека е подготвен за организација на најголемио...
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Британскиот премиер рече дека низа безбедносни служби кои се вклучени во обезбедувањето на Олимпиjадата, се ангажирани 2...
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Со фудбалот почна натпреварувачкиот дел на Игрите
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |