Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.07.2012, 12:36
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на иметоГенералниот секретар на Обединетите нации имаше обраќање во македонскиот Парламент

Вие имате цел да се приклучуте во ЕУ и НАТО и знам дека имате и пречка во оваа ваша цел. Императив е да се разреши прашањето на името. Јас сум посветен да помогнам, да олеснам во решавањето на ова прашање. Може да сметате на ОН и во исто време ќе охрабрам премиерот, претседателот на држвата, претседателот на Собранието да бидат обединети и посветени на негово решавање.

Ова го истакна Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун во денешното обраќање пред пратениците во македонскиот Парламент, на кое присуствуваа и премиерот Никола Груевски, министри во Владата, претставнивници на МАНУ, на судството, на верските заедници и на дипломатскиот кор во земјата.

Тој посочи дека на неговата посета на Македонија, е придружуван од неговиот личен претставник Нимиц, кој од Скопје заминува во Грција за да продоли со разговорите за ова прашање.

Првиот човек на Светската организација со пофалби за државата, во која вели гледа многу голем напредок, визија да не се гледа назад кон минатото туку кон светлата иднина.

- Гледам навистина голем напредок, динамика и посветеност да се надминат сите прашања и да се оди напред, рече тој потсетувајќи на 1991 година кога Југославија беше на границата на конфликт, Македонија избра и воспостави пример за мирно воспиоставување на границите.

Тој нема дилеми оти, како што рече, оваа земја е посветена на мирно мултиетничко општество. - Вие го изменивте вашиот Устав, овозможивте важен развој во децентарлизацијата, двојното гласање и употребата на повеќе јазици и ги отворивте вашите врати и вашите срца на многу илјади бегалци за време на кризата во Косово, рече Ки-мун.

Вие сте млада демократија, но вашите достигнувања се веќе препознени, рече тој, посочувајќи на македонското претстедавање со Генералното собрание на ОН во 2007 година.

Генералниот секретар Ки-мун се осврна и на клучните цели на Светската организација, меѓу кои поддршка за земјите во транцизија, предизвикот за жените и младината, одржливиот економски развој и постигнување на милениумските цели. Честиташе на земјата и на владините добри политики во однос на исполнувањето на Милениумските цели чија цел е преполовување на сиромаштијата во светот.

- Во 2015 година многу луѓе ќе живеат во сиромаштија, ќе бидат гладни ќе немаат здравствени услуги... Постигнувањето на Милениумските цели ќе биде невозможно без учество на жените во Парламентот. Мора да дадеме учество и на младите луѓе. Овде во земјата постигнати се голем дел од Милениумските цели, истакна првиот човек на ОН кој упати пофалби и за како што рече младиот Парламент и учеството на жените во него.

Ки-мун честиташе и за македнското водство во текот на Декадата на Ромите и заложбата за кршење на културните бариери и најави продолжување на соработката со ОН.

Пред обраќањето, Бан Ки-мун имаше средба со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски. Предвидено е тој да се сретне и со претседателот на Владата Никола Груевски.

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун, кој вчеравечер допатува во официјална посета на Република Македонија, изутрината се сретна со претседателот Ѓорге Иванов во Охрид. По тет-а-тет средбата двајцата одржаа заедничка прес-конференција, на која првиот човек на Светската организација најави дека лично ќе се заложи кај грчките власти за забрзување на процесот ��а решавање на прашањето за името, а ќе се ангажира и за почитување на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг.

Бан Ки-мун за време на престојот во Макеоднија е придружуван од посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за разликите околу името Метју Нимиц,.

По посетата на Македонија Бан Ки-мун попладнево заминува за Босна и Херцеговина, којашто е последна етапа од неговата балканска турнеја во која беа опфатени сите држави од поранешна Југолсавија.Статијата е прочитана 740 пати.

Испрати коментарСДСМ - Скапиот увоз на струја ќе го платиме сите
Камерон - Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Типски продавници со македонски вина во туристичките места
Во Косово уапсен најбараниот македонски криминалец
Евакуиран трговски центар во близина на Олимпискиот парк во Лондон
Претседателот Иванов помилува 54 осуденици
Почна третата фаза на реконструкција на булеварот „Илинден“
Штип доби нов полициски командир
Шверц на дрога преку Охридско Езеро
Неготинецот што ја уби мајка си, здиве во затворот во Шутка
Изгаснат пожарот кај селото Коњари
(ФОТО) Василакис: Никој да не се сомнева во грчката волја за решение на спорот
(ФОТО) Цвеќе за почит кон загинатите во земјотресот
Вацлав Клаус „фатен“ со љубовницата
Иванов на свеченото отворање на ОИ во Лондон
Мендух Тачи останува на црната листа на САД
Каменувани неколку автобуси на ЈСП
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Нимиц во Солун се среќава со Василакис
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремисти
Атина со остри зборови за владиното соопштение по средбите со Бан Ки Мун
Cончево со умерена облачност
(ФОТО) Скопје одбележува 49 години од катастрофалниот земјотрес
Третиот повреден и натаму во критична состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зго��еми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дожд„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Останува уште 1 ден до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Откако во воведни денови, домаќинот на Олимписките игри воопшто не покажа дека е подготвен за организација на најголемио...
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Британскиот премиер рече дека низа безбедносни служби кои се вклучени во обезбедувањето на Олимпиjадата, се ангажирани 2...
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Со фудбалот почна натпреварувачкиот дел на Игрите
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |