Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.07.2012, 14:44
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното имеСветскиот македонски конгрес бара Собранието на Република Македонија да донесе Декларација за воспоставување на државното име Македонија во Обединетите нации со поднесување резолуција до Генералното собрание на ОН, која ќе биде нејзин дел.

- Резолуцијата гласи „државата со привремено обраќање за сите цели во рамките на ОН како ПЈРМ во согласност со Резолуцијата 47/225 на Генералното собрание на ОН го продолжува своето членство во Обединетите нации со нејзиното уставно име Република Македонија, рече на денешната прес-конференција претсед��телот на СМК Тодор Петров.

СМК смета дека Македонија може да ја добие поддршката за изгласување на Резолуцијата во Генералното собрание бидејќи, како што рече Петров, таа се донесува со мнозинство гласови од присутните во моментот на гласањето, а Македонија од 194 држави членки на ОН под државно име е признаена од 133.

Барањето СМК го оправдува со фактот што разговорите со Грција во врска со државното име Македонија не даваат суштински резултат, а правните последици по државата и граѓаните се големи.

Според СМК основа за донесување на оваа резолуција во Генералното собрание на ОН е советодавното мислење на Меѓународниот суд на правдата од 1948 година со толкување на дополнителните услови за прием кои укажуваат дека се незаконити дополнителни услови за прием на нови држави за членство во ОН, надвор од условите содржани во членот 4 на Повелбата на Обединетите нации, прифатено од страна на ГС на ОН.

Петров истакна дека овластените предлагачи или Владата не ја прифатат иницијативата, СМК ќе покрене постапка за собирање потписи од најмалку 10 илјади граѓани кои како овластени предлагачи ќе ја предложат декларацијата во Собранието.

- Македонија треба да го продолжи членството во ОН под државното име со можност за употреба на уставната додавка Република како јасна разлика од истоимената северна грчка провинција и југозападна бугарска провинција Македонија, рече Петров.Статијата е прочитана 835 пати.

Испрати коментарСДСМ - Скапиот увоз на струја ќе го платиме сите
Камерон - Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Типски продавници со македонски вина во туристичките места
Во Косово уапсен најбараниот македонски криминалец
Евакуиран трговски центар во близина на Олимпискиот парк во Лондон
Претседателот Иванов помилува 54 осуденици
Почна третата фаза на реконструкција на булеварот „Илинден“
Штип доби нов полициски командир
Шверц на дрога преку Охридско Езеро
Неготинецот што ја уби мајка си, здиве во затворот во Шутка
Изгаснат пожарот кај селото Коњари
(ФОТО) Василакис: Никој да не се сомнева во грчката волја за решение на спорот
(ФОТО) Цвеќе за почит кон загинатите во земјотресот
Вацлав Клаус „фатен“ со љубовницата
Иванов на свеченото отворање на ОИ во Лондон
Мендух Тачи останува на црната листа на САД
Каменувани неколку автобуси на ЈСП
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Нимиц во Солун се среќава со Василакис
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремисти
Атина со остри зборови за владиното соопштение по средбите со Бан Ки Мун
Cончево со умерена облачност
(ФОТО) Скопје одбележува 49 години од катастрофалниот земјотрес
Третиот повреден и натаму во критична состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дождАјван Доктор®, 24.07.2012 17:02:23
Интересно гледиште на човекот кој сè уште не објаснил како тоа имејл адресата ма СМК може да гласи смк@сорос.орг.мк,а луѓето од Отворено општество да се „Соросоиди“!Патем,сè направи за да се блокира Македонија,уште во ’90-тите кога заедно со Циле чучеа на грчката граница,предизвикувајќи економска блокада на земјава од страна на Грција!Најинтересно е што после недела дена веќе шетаа низ Солун на „Цимиски“и „Виа Игнатиа“,веројатно во тајна мисија да го претворат во „наш“град!Сега,повторно се обидува да ја блокира Македонија и тоа директно,пред светската организација и во меѓународните институции глумејќи родољубие,но со оправдување од потписи на десетина илјади наши граѓани кои беспоговорно би ја поддржале ваквата инсена идеја!
Preminite od zborovite vo akcija., 24.07.2012 17:02:44
Preminite od zborovite vo akcija. Primenete strategijata na Igor Janev i inicirajte vo Generalnoto sobranie isfrluvanje na nelegalnata referenca FYROM, ednash i zasekogash, so vospostavuvanje ustavnoto ime vo ON. Ni treba prosto mnozinstvo za promena FYROM vo RM. Znachi, ako za Srbite vo kosovskiot sluchaj glasanjeto beshe 77 Za, nasproti samo 6 protiv (vo salata bile 83 drzhavi-chlenki na ON), togash i za menuvanje referenca, ako od 100 zemji i 20 se Protiv, ke imame 80 Za vospostavuvanje RM vo OON!! Sega imame 133 drzhavi shto ne priznala pod ustavnoto ime. Mnogu lesno se pravi matematika za nashiot sluchaj. Edinstveno, ne se potpirajte mnogu na istorijata da nemame pogolemi shteti! Ova ne e istorijsko prashanje, tuku prashanje na principite na samoopredeluvanjeto sopstven praven identitet i prashanje na chlenskite prava (pravoto na nediskriminacijata i pravnata ednakvost).
Sasa, 24.07.2012 18:59:57
NAJPAMETNO
Leviot, 24.07.2012 23:50:56
Da ne ni stegnat Grcive posle nekoja druga rezolucija pa da se cesame posle so ona lele sto napravivme .

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Останува уште 1 ден до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Откако во воведни денови, домаќинот на Олимписките игри воопшто не покажа дека е подготвен за организација на најголемио...
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Британскиот премиер рече дека низа безбедносни служби кои се вклучени во обезбедувањето на Олимпиjадата, се ангажирани 2...
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Со фудбалот почна натпреварувачкиот дел на Игрите
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |