Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.07.2012, 15:02

(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со ГрцијаПремиерот Никола Груевски му порача на денешната средба на генералниот секретар на ОН, Бан ки Мун

Македонија е подготвена за продолжување на динамизирани разговори за изнаоѓање заемно прифатливо решение за спорот со името, во случај Грција во блиско време да може да најде простор за разговори и одлука, а ако тоа не го стори, потребно е да се деблокираат процесите преку почитување на одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг и Времената спогодба од 1995 година, му порачал македонскиот премиер Никола Груевски на денешната средба на генералниот секретар на ОН, Бан ки Мун.

Премиерот Груевски, како што соопшти владината прес-служба, осврнувајќи се на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, како орган на ОН, констатирал неопходност од почитување на владеењето на правото, подеднакво од сите и без ексклузивитет и апелираше за доследно вреднување на одлуката на Меѓународниот суд на правдата, од страна на земјите членки на Обединетите нации. Тој истакнал дека непочитување на пресудата на Судот во Хаг е непочитување на Обединетите нации, кои се основачи на Судот, и апелирал до Генералниот секретар да вложи напор да го одбрани кредибилитетот на Судот, а со тоа и на Обединетите нации.- И покрај различните идеи, како на пример барање за нов прием на Република Македонија под уставно име во Обединетите нации, или отворање на нова постапка пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, но и на користење на други форми и механизми на Обединетите нации, премиерот Груевски истакна дека негов фокус засега се активности за што е можно побрзо изнаоѓање на решение на овој децениски спор со посредство на Обединетите нации, за што се неопходни волја и одлучност и на Грција, кои засега отсуствуваат, се истакнува во соопштението.

Македонскиот премиер изразил подготвеност за директни средби на различни нивоа со колегите од Република Грција, а во интерес, како што рекол, на унапредување на дијалогот и градење на позитивна атмосфера, но и за дискусија за различни иницијативи кои би оделе во насока на создавање на добар амбиент меѓу двете земји.Премиерот Груевски на средбата потсетил на извештајот на Геј Мекдугал, специјален претставник за човекови права на Генералниот секретар на ОН, кој се однесува на состојбата на македонското малцинство во Грција, направен по нарачка на Генералниот секретар на ОН како резултат на неговото барање во писмото до Бан Ки Мун во 2008 година, и апелирал да се согледаат препораките и заложба за почитување на правата на македонското малцинство во Грција, како и правата на лицата раселени после Граѓанската војна во Грција.

- Во овој контекст премиерот Груевски се заложи за правата и признавањето на македонското малцинство во Грција, неговите основни човекови права, пред се образовни и културни, како и правата на лицата раселени после Граѓанската војна во Грција, преку враќање на нивните имоти, можноста за двојно државјанство и слободно движење. Минатонеделниот случај на неможноста за премин на границата на претседателот на граѓанското здружение на лицата иселени од Грција по Граѓанската војна во Грција, само потврдува дека се уште овие проблеми се актуелни и објективни, проблеми кои се впрочем потенцирани и детално опишани во споменатиот извештај на Мекдугал, стои во соопштението.Соговорниците на средбата изразиле заложби за почитување и спроведување на милениумските развојни цели, како и за поддршка на сите иницијативи кои ќе одат во насока на промовирање и афирмирање на овие цели, што е од значење не само за Република Македонија, регионот, туку е и од поширок универзален интерес.

На средбата станало збор и за прогресот на Република Македонија и за спроведените реформи во областите од значење за земјата. Премиерот Груевски потенцирал дека нема да се штедат напори да продолжат реформите и модернизацијата во сите сфери од интерес на граѓаните. Генералниот секретар изразил позитивна оценка за напредокот на Република Македонија �� го поздравил и вреднувал постигнатиот прогрес на земјата.

Статијата е прочитана 618 пати.

Испрати коментарСДСМ - Скапиот увоз на струја ќе го платиме сите
Камерон - Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Типски продавници со македонски вина во туристичките места
Во Косово уапсен најбараниот македонски криминалец
Евакуиран трговски центар во близина на Олимпискиот парк во Лондон
Претседателот Иванов помилува 54 осуденици
Почна третата фаза на реконструкција на булеварот „Илинден“
Штип доби нов полициски командир
Шверц на дрога преку Охридско Езеро
Неготинецот што ја уби мајка си, здиве во затворот во Шутка
Изгаснат пожарот кај селото Коњари
(ФОТО) Василакис: Никој да не се сомнева во грчката волја за решение на спорот
(ФОТО) Цвеќе за почит кон загинатите во земјотресот
Вацлав Клаус „фатен“ со љубовницата
Иванов на свеченото отворање на ОИ во Лондон
Мендух Тачи останува на црната листа на САД
Каменувани неколку автобуси на ЈСП
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Нимиц во Солун се среќава со Василакис
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремисти
Атина со остри зборови за владиното соопштение по средбите со Бан Ки Мун
Cончево со умерена облачност
(ФОТО) Скопје одбележува 49 години од катастрофалниот земјотрес
Третиот повреден и натаму во критична состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дождзоран, 25.07.2012 15:58:22
Македонија е цел живот подготвена за преговори и преговара и преговара.... Мора да и се забрани на Грција вакво недолично однесување.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Останува уште 1 ден до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Откако во воведни денови, домаќинот на Олимписките игри воопшто не покажа дека е подготвен за организација на најголемио...
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Британскиот премиер рече дека низа безбедносни служби кои се вклучени во обезбедувањето на Олимпиjадата, се ангажирани 2...
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Со фудбалот почна натпреварувачкиот дел на Игрите
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |