Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.07.2012, 09:24

(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје

Тројца се во критична состојба, a меѓу повредените е и 15-годишно момче со полесни изгореници

ФОТО: МИА

Петмината потешко повредени при гаснењето на пожарот кај Струмица синоќа беа донесени во Градската хируршка болница „Свети Наум“ во Скопје. Тројца од нив се во критична состојба. Меѓу повредените е и 15-годишно момче со полесни изгореници.

Во посета на повредените беа премиерот Никола Груевски, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски и заменик министерот за здравство Јовица Андовски.

Според директорката на Градската болница Јасминка Чабуковска, има доволно капацитет за целосно згрижување и за евентуално нови случаи. Останатите повредени во пожарот се хоспитализирани во Струмичката болница на интерното и хируршкото одделение.- Повредените се во тешка општа состојба. Тројца се веќе на респиратор, раните им се обработуваат, еден пациент е во исклучително тешка состојба и неговите шанси за преживување се минимални. Останатите се со 50 до 80 отсто изгореници. Само едно дете е со полесни повреди по грбот и двете надлактици, изјави Чабуковска.Како што рече министерот Димовски, Градската хируршка болница за исклучително краток временски период по дојавата за испраќање пациенти во тешка здравствена состојба се екипираше со вонредни заложби, дополнителни кадри.Клучна причина за денешната несреќа, нагласи, беше ветрот со променлив правец. Пожарот е изгаснат благодарение на дождот во попладнвните часови, но тоа не е никаква сатисфакција за сите трауми низ кои минаа повредените и нивните блиски. Виновникот што го подметна пожарот ќе биде многу скоро пронајден и против него ќе биде покрената кривична пријава.

- Најсериозно ги предупредуваме сите идни намерници или неодговорни луѓе кои по секоја или оваа цена сакаат да ја загрозат безбедноста на останатите граѓани. Уште во текот на утрешнот ден ќе се спроведе детална истрага за виновникот да излезе пред лицето на правдата. Нема да останеме на ова зашто согласно законите за ловство и за земјодеделско земјиште најстрого е забрането палење стрништа од страна на земјоделците. Воедно ќе се придржуваме и кон забраната од Македонски шуми за какво било палење оган на отворен простор и предизвикување општа опасност со загрозување на државното добро или мирот на граѓаните. Како што беше случајот во Светиниколско, така и сега за кратко време ќе го најдеме виновникот за пожарот и тој ќе биде изведен пред лицето на правдата. Но, сега целата наша надеж е во стручните болнички екипи кои, се уверивме со премиерот Никола Груевски, навистина пружаат максимална грижа и нега, истакна министерот Димовски.

Според него, ветрот со променлив правец дополнително го отежнал гаснењето од страна на 40-те лица вработени во Шумското стопанство „Беласица“, струмичките комунални претпријатија, противпожарната бригада и сите доброволци. - На терен имаше повеќе од 400 луѓе, но огнената стихија тешко беше да се контролира. Поради најавеното невреме и заради заштита на воздухопловите не можеше да се делува од воздух, затоа се дејствуваше од земја со помош на голем број граѓани, напомена Димовски.

Останатите девет повредени хоспитализирани во Струмичката болница синоќа ги посети заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски во придружба на пратеникот Васил Пишев. Тие директно се запознаа со сосотојбата и последиците од пожарот.

- Сочувствуваме со семејствата на повредените и овде сме да направиме се за побрзо закрепнување на нивните блиски. За пожарот дознав околу 18 часот и заедно со пратениците од Струмица ги презедовме неопходните мерки за згрижување на повредените. Како што ме информираа упатените во Скопје, четворица се работници од шумското стопанство „Беласица“ кои први интервенирале во гаснењето на пожарот, но поради силниот ветер тие се нашле во виорот на огнот и се здобиле со потешки изгореници, изјави заменик министерот Коњановски.

Министерството за здравство веќе формираше Координативно тело за транспорт и прифаќање на повредените во Градската хируршка болница „Св. Наум Охридски“.

Пожарот што почна на пладне, во 12 часот, од небрежност, во местото Чамчифлик, зафати борова шума на околу 50 хектари, се прошири, но е изгаснат од дождот во 19 часот и 30 минути.


Статијата е прочитана 1190 пати.

Испрати коментарСДСМ - Скапиот увоз на струја ќе го платиме сите
Камерон - Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Типски продавници со македонски вина во туристичките места
Во Косово уапсен најбараниот македонски криминалец
Евакуиран трговски центар во близина на Олимпискиот парк во Лондон
Претседателот Иванов помилува 54 осуденици
Почна третата фаза на реконструкција на булеварот „Илинден“
Штип доби нов полициски командир
Шверц на дрога преку Охридско Езеро
Неготинецот што ја уби мајка си, здиве во затворот во Шутка
Изгаснат пожарот кај селото Коњари
(ФОТО) Василакис: Никој да не се сомнева во грчката волја за решение на спорот
(ФОТО) Цвеќе за почит кон загинатите во земјотресот
Вацлав Клаус „фатен“ со љубовницата
Иванов на свеченото отворање на ОИ во Лондон
Мендух Тачи останува на црната листа на САД
Каменувани неколку автобуси на ЈСП
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Нимиц во Солун се среќава со Василакис
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремисти
Атина со остри зборови за владиното соопштение по средбите со Бан Ки Мун
Cончево со умерена облачност
(ФОТО) Скопје одбележува 49 години од катастрофалниот земјотрес
Третиот повреден и натаму во критична состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекув�� до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дожд

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајк��ментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Останува уште 1 ден до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Откако во воведни денови, домаќинот на Олимписките игри воопшто не покажа дека е подготвен за организација на најголемио...
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Британскиот премиер рече дека низа безбедносни служби кои се вклучени во обезбедувањето на Олимпиjадата, се ангажирани 2...
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Со фудбалот почна натпреварувачкиот дел на Игрите
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |