Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.07.2012, 14:19
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лицаПочнува реализација на нова странска инвестиција во Македонија. Канадската компанија „Еуромакс“ во наредните пет години ќе инвестира 500 милиони долари и ќе отвори нови 500 работни места.

Договорот за концесија за експлоатација на наоѓалиштето за бакар и злато „Иловица“ кај Струмица го потпишаa денеска главниот оперативен директор на компанијата Марк Густафсон и министерот за економија Ваљон Сарачини. На потпишувањето на договорот во Владата на Република Македонија присуствуваше и премиерот Никола Груевски.

- Изградбата на рудниот за злато и бакар во Иловица ќе значи прилив на свеж капитал од околу 500 милиони долари кои ќе бидат реализирани во текот на наредните пет години заклучно со 2017 година, но и дополнително отворање нови работни места. Развојот на оваа инвестиција и нејзиното стартување е дотолку поголем ако се има предвид општата економска стагнација во Европа и во светот, како и отежнатите услови за пронаоѓање странски инвестиции, рече министерот Сарачини.

Тој посочи дека по добивањето на договорот за концесија компанијата ќе продолжи забрзано да работи на активностите за развојот на рудникот. Во втората фаза ќе следи интензивно работење на бушотините и изработка на долонителни физибилити студии и план за изградба на рудникот. Во третатa, последна фаза, ќе почне изградбата на рудникот. За сето време, нагласи, Министерството за економија ќе му стои на располагање на инвеститорот за сите отворени прашања со кои ќе се соочат во инднина.

- Се работи за инвестиција која е од особена важност не само за локалната економија туку за сите граѓани на Македонија. Ќе понуди нови вработувања за стручните кадри од сите делови на замејата и истовремено ќе овозможи работа и за многу помали компании. Инвестицијата на Еуромакс во Иловица ќе даде позитивни импликации за домашната економија, бидејќи се работи за метали за кои побарувачката на светските берзи е многу голема, рече Сарачини и додаде дека Иловица ќе биде најголемиот рудник за злато и бакар во Југоисточна Европа.

Статијата е прочитана 1516 пати.

Испрати коментарСДСМ - Скапиот увоз на струја ќе го платиме сите
Камерон - Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Типски продавници со македонски вина во туристичките места
Во Косово уапсен најбараниот македонски криминалец
Евакуиран трговски центар во близина на Олимпискиот парк во Лондон
Претседателот Иванов помилува 54 осуденици
Почна третата фаза на реконструкција на булеварот „Илинден“
Штип доби нов полициски командир
Шверц на дрога преку Охридско Езеро
Неготинецот што ја уби мајка си, здиве во затворот во Шутка
Изгаснат пожарот кај селото Коњари
(ФОТО) Василакис: Никој да не се сомнева во грчката волја за решение на спорот
(ФОТО) Цвеќе за почит кон загинатите во земјотресот
Вацлав Клаус „фатен“ со љубовницата
Иванов на свеченото отворање на ОИ во Лондон
Мендух Тачи останува на црната листа на САД
Каменувани неколку автобуси на ЈСП
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Нимиц во Солун се среќава со Василакис
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремисти
Атина со остри зборови за владиното соопштение по средбите со Бан Ки Мун
Cончево со умерена облачност
(ФОТО) Скопје одбележува 49 години од катастрофалниот земјотрес
Третиот повреден и натаму во критична состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дождIgor, 24.07.2012 14:49:33
Некој ќе рече дека во оваа држава никој не работи . Каде беше Бранко да донесе вакви инвестиции кој се поттребни во македонија . Браво за премиерот на оваа влада навистина покажа дека може да се работи кога се сака .
Прашање?, 24.07.2012 17:49:41
Не ми е јасна оваа инвестиција.Што всушност држават и граѓаните ќе добијат,а за возврат им даваме да го изнесат цело тоа злато и бакар надвор.
еколог, 24.07.2012 19:41:55
Збогум еколошко производство на храна во Струмица!
НЕВЕН ГНЕВЕН, 24.07.2012 19:52:21
Се ми се чини дека никој не вложува свој капитал во туѓа земја, ако нема огромен профит. А како што почна да се кажува која компанија колку лица ќе вработи, за брзо време нема човек да остани во заводите за вработување, ќе треба од странство да земаме работници.
anonimus, 25.07.2012 01:10:53
Одлична инвестиција, нема што. Ќе вложат 500 милиони у долари, ќе вработат 500, ќе изнесат пута 5. Наместо стратегија за инвестирање интерно во природните ресурси, за анализа, за стратегија и градење, а потоа и продавање на светските пазари со повратен профит за интересите на сите граѓани а не само за 500..... , Владата љуби да инвестира 500 милиони у еура за СК 2014, неповратна инвестиција, а благодетите на оваа земја да ги распродава. Се мислам што ли ќе се деси да пронајдат нафта. Можеби на Грција ќе им ја дадат за да излезат од криза (читај ОКТА, читај ВМРО) :) ... секоја чест. Добар бизнис! Чао Пријатно

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Останува уште 1 ден до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Откако во воведни денови, домаќинот на Олимписките игри воопшто не покажа дека е подготвен за организација на најголемио...
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Британскиот премиер рече дека низа безбедносни служби кои се вклучени во обезбедувањето на Олимпиjадата, се ангажирани 2...
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Со фудбалот почна натпреварувачкиот дел на Игрите
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |