Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.01.2012, 16:00

Свечено отворена „Портата Македонија“На плоштадот „Пела“ во Скопје денеска свечено беше пуштен во употреба објектот „Порта Македонија“, на која се прикажани мотиви од македонската историја, култура и традиција.

„Порта Македонија“ претставува симбол на големата историска победа - создавањето независна и суверена Република Македонија.

Премиерот Никола Груевски истакна дека Проектот „Скопје 2014“ во кој спаѓа и „Портата Македонија“ беше еден од најоспоруваните проекти досега.

- Има ли една нација, народ или една држава поголем триумф од независноста, праша премиерот и додаде дека објектот беше замислен како симбол со кој ќе се одбележи 20 - годишнината од независноста на Македонија. 

Со приказ на македонската историја низ вековите и со својата мултифункционалност „Портата Македонија“, се очекува да биде нова туристичка атракција за сите граѓани и посетители во земјата, велат во Министерството. Носител на проектот е Министерството за култура.

Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска истакна дека Портата Македонија е потврда на нашето цивилизациско мото кое вели дека светот го препознаваме како натпревар на културите. - Ќе посакам „Портата Македонија“ да биде монументална книга на македонските подвизи, место на кое како што вели големиот Гете, уметноста ќе биде посредник на она што не може да се каже со зборови, рече Канческа - Милевска. 

Портата, чиј автор е академската скулпторка Валентина Стевановска, која го изработи и „Воинот на коњ“ на плоштадот „Македонија“, ја красат триесетина релјефи изработени од мермер кои прикажуваат делови од историјата на македонскиот народ. Мотивите од длабок релјеф се поставени на сите страни на објектот. Меѓу нив се прикажани Александар Македонски и Филип Втори со фалангата, Јустинијан Први, Цар Самоил, Крале Марко, Карпош. Има релјефни мотиви на Илинденското востание, на АСНОМ, прогласувањето на независна Македонија во 1991 година. На објектот се наоѓаат и релјефи на манастирот „Свети Јован Бигорски“, претставена е и охридска куќа, Даут-пашин амам, Мостот на поезијата во Струга... Во горниот дел од фасадата, на четирите агли се поставени скулптури - човечки фигури лиени во бронза. 

Портата е висока 21 метар. До врвот водат два лифта и две скалила. Внатре има галериски простор на две нивоа, а најгоре платформа за набљудување.

На промоцијата на „Портата Македонија“ присуствуваа повеќе министри, пратеници, директори на јавни претпријатија, градоначалници и граѓани на Скопје.

„Портата Македонија“ е прв објект што Министерството за култура го промовора во 2012 година и е дел од проектот за поставување 35 скулптури во центарот на Скопје. Од него за реализација ќе останат уште трите врби во Вардар кои, според најавите од Министерството, ќе бидат промовирани овој или наредниот месец.Статијата е прочитана 2392 пати.

Испрати коментарВо несреќа со балон на Нов Зеланд загинаа сите 11 лица
Воислав Шешељ пренесен во болница
Продолжуваат снежните врнежи во земјата, силен ветер во Скопје
Православните христијани го слават Рождеството Христово - Божик
Божикно обраќање на поглаварот Стефан до верниците
Сопругот на Јулија Тимошенко доби азил во Чешка
Македонија под снежна покривка
Прилепчанец повреден од заскитан куршум на коледарски оган
Алфите во декември привеле 235 лица
Одборот за прослава на Бадник го презеде кумството на скопското бадникување
Лагард не верува дека еврото ќе исчезне оваа година
Државниот врв со честитки за Божик
Православните христијани го слават Бадник
Телеграми на сочуство од Наполитано и Вестервеле
Унгарија со Орбан ита кон банкрот
Божикна порака од поглаварот Стефан
Димитриев - Очекуваме прием во НАТО на самитот во Чикаго
Уште седум недели за нови лични карти и пасоши
Колеж во мексикански затвор
Минатата година ширум светот убиени 103 новинари
Пападимос - Грција е пред банкрот
„Сосиете Женерал“ укинува 1.580 работни места
Хрватите и Црногорците наскоро и официјално ќе станат малцинство на Косово
Сменет командирот на охридската полиција
Монти - Европа веќе не треба да стравува од Италија
Дилема - Дали масовниот убиец Брејвик е здрав или умоболен?
Најмалку 18 мртви во превртен автобус во Кина
Џалил - Либија се движи кон граѓанска војна
Вулканот Етна исфрла чад и лава
Словенците не може да формираат влада
Почина поранешниот пратеник Хисен Рамадани
Скопјани традиционално 20-ти пат заеднички ќе го прослават Бадник
Воздухот во Скопје и денеска нездрав - од утре дожд, снег и ветер
(ФОТО) „Леопарди“ на мисија во Авганистан
Двајца зеле поткуп од „Маѓар телеком“
Од стан во Скопје украден златен накит
Митрополит г. Петар - Лица што клеветеле не може да бидат свештенослужители
Убијците на младиот Лоренс осудени на 15 и 14 години затвор
Цаноски нема да ги обесштетува клиентите, ќе им изгради нови станови
Џеси Џексон - Расизмот се уште постои во Велика Британија
Јосиповиќ - Хрватска ќе и помогне на Црна Гора на патот кон ЕУ
Србин возел со 7,24 промили алкохол во крвта
Европската комисија поставува услов за новиот кредит за Грција
Грчки лекари пронашле 45.000 евра во облеката на една просјачка
Сарачини - Струјата нема да поевтини, граѓаните да ја штедат
Министерот Тодоров доби втор син
Американски снајперист кој убил 255 луѓе, не жали за нив
Јадранка Косор ќе се кандидира за лидер на ХДЗ
Воздухот во центарот на Скопје нездрав
Изгаснат пожарот во Тафталиџе, тројца повредени пожарникари
Нимиц закажа нови разговори за името
Сочувство за Глигоров од амбасадорите Волерс и Ивон
Државниот врв се запиша во книгата на жалост за Глигоров
Турција ќе ги обештети Курдите
Црвенковски - Глигоров беше архитект на независна Македонија
Саркози и Меркел го конкретизираат планот за излез од кризата
Италијанските парламентарци имаат највисоки плати во ЕУ
Крава предизвика трагична сообраќајка
(ФОТО) Киро Глигоров погребан во Алејата на великаните
Бензинот поскапува за 1,5, а дизелот за 0,5 денари
Иванов - Глигоров еден од протагонистите на независноста на Маке��онија
Македонка со 246 км/ч „леташе“ низ Хрватска
Папандреу опериран од циста на лицето
Телеграма со сочувство за Глигоров од албанскиот премиер Бериша
Бројот на азиланти од БиХ во Шведска зголемен за 700 отсто
Најмалку 13 загинати во сообраќајна несреќа во Кина
Бунт против Орбан во Унгарија
Клинтон со сочувство по повод смртта на Глигоров
Погребот на Киро Глигоров денеска во Алејата на великаните
Груевски - Делата на Глигоров ќе останат запишани во македонската историја
Утре ден на жалост по повод смртта на Киро Глигоров
Восочна фигура на Глигоров во Музејот на македонската борба
Порта „Македонија“ - прв објект за отворање во 2012 година
Смртни закани за идниот словенечки премиер
Почина Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија
Папандреу - Европа мораше подобро да не штити
Ирска од денеска една година ќе претседава со ОБСЕ
Првороденото бебе во 2012 во Скопје е женско
Светот ја пречека Новата 2012 Година
Иванов - Македонија во 2012 влегува сигурна во себе
Добитници и губитници во турбулентната 2011
Јанкуловска доби „честитка“ од опозицијата
Рокот за замена на старите лични карти истекува на 27 февруари
САД го казнија „Дојче телеком“ поради корупција во Македонија
Струјата поскапува за 7,82, а парното за 10,73 и 10,87 проценти
Подароци од ЕВН Македонија за социјално загрозени дечиња
Експертите предвидуваат нова рецесија во ЕУ во 2012
Пак нов рок за ХЕЦ „Чебрен“ и „Галиште“
Усвоена Националната програма за прифаќање на правото на ЕУ, ревизија 2012
Русите во 2012 посакуваат подобро работно место
Салвадор Аљенде извршил самоубиство, случајот затворен
Планот на Ахтисари единствено решение за Косово
Почина напаѓачот од Петровец кој скокна од прозорец во Ургентен
Данска го презема претседавањето со ЕУ
Бадник неработен за православните, првиот ден на Божик за сите граѓани
Шојбле - Во 2012 година ќе се стабилизира еврозоната
Со „Купи куќа, купи стан“ дом за над 2.000 семејства
За Мехази приороитет рамковните вработувања
Утре снег, ведро и студено за Нова година
Премиере кога ќе го смените името?
По Нова година, тужби за хеликоптерската несреќа
Чевлар осуден на 15 години затвор за убиство на сопругата
Фондот за здравство со повеќе средства за лекови во 2012 година
Стартуваа градежните зафати за плоштадот „Скендер-бег“
Ристовски - За 180 места за ИТ програмери пријавени 1334 лица
Тенко обвинението за Манинг
Го хакираа „Њујорк тајмс“
Во Норвешка не се спомнува зборот масакр
Самоа го менува времето за еден ден
Син со тесла и ашов ги нападна родителите, по што проба да се самоубие
Верижен судир пред РЕК Битола
Груевски - Правиме максимални напори за решавање на името
Операторите од 1. јануари нема да го емитуваат ХТВ 1
Растот на економијата во 2012 ќе зависи од влијанијата на кризата во еврозоната
Скопјанец загинал во судир со автобус на ЈСП
Чавес со обвинувања до САД за „епидемија“ на рак
Во Пјонгјанг втор ден на жалост за Ким Јонг Ил
Царините просечно ќе паднат за 2,4 отсто
Тадиќ го помилува актерот Жарко Лаушевиќ
Македонија во 2012 со утврдена минимална плата
Џафери - Затворањето на хашките случаи најкрупен чекор во 2011
Маџовски - Tие што ги кршеле човековите права да не бидат на јавни функцииkole, 06.01.2012 16:24:52
Чудни ми чуда......ја отвориле Портата.......па таа не беше затворена??????
Alek, 06.01.2012 17:08:46
Samo Tito i Kiro ne! A da, i Mihailo i partizanite, odnosno vistinskite pobednici i tvorci na deneshna Makedonija. Ako, eden den pak ce dojdat nashite, pa ce gi onadat vashite i taka vo nedogled. Od sram, vo sram, do beskraen sram. E moj premieru!
od ostrijot, 06.01.2012 21:13:52
sega imame i platforma za nadbluduvanje ili za brojenena ivestori i turisti.
kire, 06.01.2012 21:59:55
арно портите се отворија ,што правиме со устите - кои сиве овие празници останаа затворени ,затворени на делник затворени за празник гладни и жедни си легнуваат во студени домови,ражалостени родители зошто немаат нивните деца на што да се радуваат ,жедни и гладни . Арно групата си удрија голем профит од таа порта,си ги наполнија џепчината дури се живи ке си трошат ке си јадат и ке си пијат . Ама Голем е Господ нека јадат,нека пијат и нека ги повракаат кога тогаш ке има дојде крајот
vapski, 06.01.2012 23:22:56
avtorot i akademski skluptor,gospogjo stevanoska .... vo interes na narodot vo cie ime gi napravivte ovie sklutori i porti... kolku pari ve platija ? pokazete faktura, kolku imate plateno danok na prihodi.... vie i onie shto vi gi narachaa objektite da gi gradite dajte malku otovrenost... ve izbravme vo imeto na demokratija, otvorenost, iskrenost....
bivsi struzanec, 07.01.2012 04:49:57
Jas imam edna golema zabeleska do pocituvaniot(ta) dizajner (arhitekt) na Grujovskata porta Im fali rogovi ili rokcinja barev da bese malce porazlicna od onaa Francuskana , no uste ne e kasno mozete da si ja nadogradite sekako dozvola ne vi treba. A ako sakate imate uste i vreme do 2014 aj naprajte i edna empire state building barev da go kopletirate Skopje da go naprajte Las Vegas evropski
Hari, 07.01.2012 10:24:24
Ako e tolku se OK zosto Grujo ja otvoras na Badnik??? Velija go uspsi na Badnik katolicki, Site sranja vo tvojata kariera gi pravia na takvi praznici, petok navecer i praznik???? So vakov prost narod samo taka. i vo Kazahstan ostvorija ista takva denovive, slucajnost????
Oskar, 07.01.2012 12:06:05
Pocituvan g.dine Gruevski, Proektot Skopje 2014 ne mu bese potreben na Makedonskiot narod, pogotovo ne vo ovoj period na nemastina i kriza. Kolku li ke ni bese podobro na site, ovie 300 -400 mil. Evra da bea vlozeni vo proekti od vitalno znacenje na graganite.
Neviden kiceraj ! ! !, 07.01.2012 14:42:53
Raljef za umobolni i falsifikatori: Fili i Alekasandar II se del od antickata istorija na stara Elada, Justinijan, vizantiski car roden vo Naisus( Nis), Krale marko , turski vazal sin na Volkasin Mrnjacevi i vnuk na Uros Mrnjacevic ,( onie sto ja izgubila biutkata kaj Marica 1371 g) , car Samoilo krunisan kako: Car na Blgarite, Grcite i Srbite( nas nigde ne nema) Steta sto ne ste go stavilke i Sv Petar, Sv.Pavle , Bogorodica , more i Isus. Lesno ce dokazeme deka imale nasi makedonski koreni. Onaj insitut za genteski istrazuvanja stanca dokazi na DNK ,samo ako im platis dobro. Nevideno umobolstvo i sramen kiceraj ! ! !
veles, 07.01.2012 15:07:08
Znaci uporno se ubeduvaat stranskite pratenici i domasnata javnost deka Makedonija e taa sto saka vo evropa a Grcija e taa sto go koci napredokot od edna strana a od druga strana se otvarat porti kade sto istorijata na sosedite Bugarija i Grcija e prevedena kako Makedonska.Se dodeka se mesaat Vmro so makedonskata falanga na Ace dodeka Ace stoi na plostadot clenstvoto vo Evropa ke bide samo son.
on nekoj si, 08.01.2012 05:14:05
Jas nikogas nema da napravam fontana i blesavi porti, nenormalno skapi i nepotrebni spomenici.... vo mojot dvor ako moite deca nemaat za jadenje i nemaat nikakva idnina. Samo nedomakin i maloumnik moze da stori takva glupost.
Ајван Доктор®, 08.01.2012 11:01:15
Портата е триумф на малоумноста на владетелот,панаѓур на глупоста!Зенит на владетелската инсенија и на квазипатриотизмот!Врв на малограѓанштината!Потврда за остсуство на цивилизациски норми во изместени естетски погледи!Екстаза на безвредниот кичерај вреднуван како „уметнички дострел“!Манипулација со сите суштински културни вредности,обезвреднување на вистинската уметност до крајни граници и воспевање на кичот,политичко воспевање на неговото опстојување и подметнување на баснословна вредност на безвредноста!Со самото прогласување на кичот како уметност,нормално - со политичка прокламација,се врши силување на вистинската уметност,нејзина замена со квазипатриотски вредности!Дојдовме во ситуација идентична со таа од периодот на нацизмот,кога таа,политиката,започнува да ја валоризира уметноста (иако нема ниту основни предзнаења за неа) и да ни ги одредува нејзините постулати!
tihi, 08.01.2012 13:36:36
Ushte eden ochigleden nechij trn vo okoto.A se kje stanuva povidlivo vo idnina.Shto li kje im praite na tolku trnja.
jonce, 08.01.2012 13:41:50
Bi napisal nekolku zborovi so nadez deka ke bide objaven komentarot, bidejki poveke mediumi voopsto ne go objavija kako komentar. Vistinata za sitacijata vo Bitola ne se objavuva ili se objavuva selektivno. Haosot vo funkcioniranjeto zapocna so paganjeto na prviot sneg pred Nova godina. Ulicite delumno i selektivno se cistat, a trotoarite voopsto ne se cistat. Na 31.12.2011 poveke od 6 casa polovina od gradot bese bez el. energija, koja se normalizira docna vecerta. Na 07.01.2012 poveke od polovina od gradot povtorno ostana bez el. energija poveke od 6 casovi. Isto taka na 07.01.2012 bese vo prekin avtobuskiot soobrakaj kon Skopje. Se ova se slicuva pri vrnezi od sneg koi padnaa 2 pati po 30 cm. Megutoa, nisto ne moze da ni go rasipe dobroto raspolozenie poradi pustanjeto vo upotreba na Triumfalnata porta vo Skop Jang, komu mu padnalo badnikovoto pare i slicni mackanici vo Potemkinovata drzava, pardon grad drzava. Ako po prvite denovi se poznava godinata, neka ni se napomos i Boz
demokrat, 08.01.2012 16:22:43
Ova e ludilo!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  

 


Site Meter


Најчитани текстови во 2011

1. Се запали Александар Палас - емирот во „магла"
2. Тргањето на Александар сега е тешко
3. Кај Велешко се бараат 220 тони злато
4. Македонец ја открил Америка со Колумбо
5. Бранко и Али бегаат од тигарот

Најнови вести
Време
Скопје, 2°C

Претежно облачно

Понеделник
Замрзнат дожд
Макс: 1°C, Мин: -4°C

Вторник
Магла
Макс: -1°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Писма |