Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.07.2012, 13:15
Црвенковски демантира дека шверцувал нафтаРаботно лето на СДСМ во Неготино, промовиран кандидатот за градоначалник, Силвана Филипова

НЕГОТИНО - „Ако целата битка на оцрнување против мене се заснова на изјави на сомнителни типови, дадени пред две-три години на локална босанска телевизија, јасно е дека буквално немаат ништо. Тоа е празна реторика и црна измислена кампања. Тие се седма година на власт. Се' е во нивни раце. Ако имаат доказ за криминал против мене или против било кого, треба да поднесат кривична пријава да отворат постапка пред судот. Немам намера две минути во животот да потрошам на Бичиклиски.“ Ваков беше одговорот на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски по прозивките од владеачката партија за негова поврзаност со шверц на нафта. Црвенковски и неговите сопартијци го продолжија работното лето во Неготино и во Демир Капија. Црвенковски одржа прес-конференција во близина на локацијата каде требаше да се гради железара од кавадаречки инвеститор, но одлуката пропадна поради граѓанскиот отпор. Тој рече дека неготинци застанаа против изградбата на тој железара-топилница, бидејќи со тоа било загрозено нивното здравје. Нагласи дека кога граѓаните ќе се обединат, нивниот интерес е поголем од било чиј.

Црвенквоски одговараше и на новинарски прашања. Во врска со обвинувањата од актуелната власт дека во времето на СДСМ се издвојуваа многу малку субвенции за земјоделците, тој рече дека е точна забелешката, но и дека било точно оти откупните цени на клучните земјоделски производи во нивно време беа повисоки и имало посигурен пласман. Околу соработката со Мендух Тачи, Црвенковски искоментира дека иако биле лути противници и критичари, се обединиле со цел да се промени власта поради погубната политика што ја води. Лидерот на опозицијата и од Неготино најави дека опозициониот фронт ќе се ширел и во наредниот период со придружување на невладини организации, здруженија и поединци. Преминот на Обединети за Македонија во ВМРО-ДПМНЕ и згаснувањето на партијата ги оцени како „смешна и помалку трагична реприза на она што претходно го гледавме со Марјан Додовски“. На неделниот митинг во Неготино, беше најавена и промоција за градоначалник на д-р Силвана Филипова, која најави дека ќе го вратела духот на градот, бидејќи централната власт го заборавила, а локалната уништила.

Од ВМРО-ДПМНЕ возвратија дека „место однапред договорените посети на партиските членови, Црвенковски треба да ги посети обичните граѓани на Неготино и да им објасни како во времето додека владееле со државата, пропаднале фирмите и претпријатијата, а замреле индустријата, земјоделството и трговијата“. (А.Д.)

Статијата е прочитана 4916 пати.

Испрати коментарТретиот повреден и натаму во критчна состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во Струмица
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
Локализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра с��румичани ќе се приклучуваат на гас
Средовечен маж се фрлил под воз кај Могила
Скотланд Јард води истрага за корупција во „Дејли Мирор“ и „Дејли Експрес“
Државата ќе им дава земјиште на социјалците
Обвинетите во „Калдрма“ негираат измами на патарините
Реконструкција на пет училишта и четири градинки во општина Карпош
Иванов се сретна со делегација од кинеската провинција Сичуан
Хрватска со царините на ЦЕФТА и по влезот во ЕУ
Возилата добиваат налепница, регистрацијата поскапува
Малта поддржува евроинтеграција на Македонија
Митинг на СДСМ во Неготино, Филипова кандидат за градоначалник
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Америка не може да се освести од шокот
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Изгаснат пожарот во Kривопаланечко
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Јапонската Влада и ТЕПКО ги игнорирале ризиците од нуклеарен инцидент
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дожд
Моторциклист загина во ТетовоVrana vrani ochi ne vadi, 22.07.2012 14:35:43
Tochno e ona shto go zborat edni za drugi. Ne e tochno ona shto go zborat samite za sebe. Vo pravo e Branko, zoshto ne podnesat tuzba protiv nego namesto da go ozboruvaat, no zoshto i samiot ne podnese protiv Gruevski, a go ozboruva. Isti se!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |