Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.06.2012, 15:13

(ФОТО) Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“Шпански „Бланко“, англиските „Афтершок“, „Литл буда“, козметичката куќа „Ив Роше“, се дел од новите закупци во трговскиот центар

ФОТО: Петр Стојановски

„Со отворањето на трговскиот центар „Скопје сити мол“, во Македонија прв пат ќе влезат 40 бренда“, резимираше денеска Ивајло Иванов, извршен директор на трговскиот центар кој се очекува свечено да ги отвори вратите за посетителите кон крајот на септември. Рокот ќе биде испочитуван, уверуваа вчера од инвеститорот „Балфин МК“ од каде што информираа дека до сега се издадени 90 отсто од локалите во објектот.

Брендовите за чевли „Алдо“ и „Урбан џангл“, англиските модни брендови „Афтершок“, „Литл буда“ и „Ворлд оф аксесорис“, како и шпанскиот „Бланко“ и козметичката куќа „Ив Роше“ се новите закупци во трговскиот центар. Неодамна, инвеститорите најавија дека во „Скопје сити мол“ ќе ја има и најголемата „Зара“ во регионов, како и сродните фирми на „Индитекс“-„Бершка“, „Масимо Дути“, „Пул и беар“ и „Страдивариус“. Потврдено е и отворањето на францускиот синџир супермаркети „Карфур“ и австрискиот кинооператор „Синплекс“.„Богатата понуда што ќе ја нуди трговскиот центар, од аспект на шопинг, преку реномирани брендови, па се' до концептот за семејна забава и дружење ќе овозможи трговскиот центар да биде привлечен и неповторлив. Веќе нема да има потреба да одите на шопинг во Солун“, порача вчера Иванов.

Тој информираше дека објектот ќе овозможи вработување на околу 2.000 луѓе. Најголем дел од закупците веќе започнале со објавување на огласите за вработување.

Инаку, изградбата на објектот не запира деноноќно. Секојдневно на терен се ангажирани околу 600 луѓе, а во изградбата биле вклучени четириесетина градежни компании. Закупените дуќани, пак, веќе се обележани со брендовите што ќе се сместат во нив.

Според процените на инвеститорот, „Скопје сити мол“ се очекува во првата година од работењето да привлече околу 7,5 милиони посетители. (Дс.Т.)


 


Статијата е прочитана 6049 пати.

Испрати коментарПоранешен руски полицаец силувал и убил 23 жени
Силен земјотрес ја погоди Кина, 17 лица повредени
Германскиот парламент го одобри фискалниот пакт
Селмани - Декриминализацијата на клеветата ќе донесе поголема слобода
Црна Гора ги започна преговорите за членство во ЕУ
„Хеленик петролеум“ тврди дека има нафтени резерви
Се шири пожарот на Кајмакчалан
Завршува кампањата за плаќање на долговите за струја
Иванов - Сите членки на ЕУ се одговорни за Македонија
Џулијан Асанж нема да им се предаде на британските власти
Евангелос Мимаракис избран за спикер на грчкиот Парламент
Европскиот совет ги потврди преговорите за Црна Гора
Баросо - Членките на еврозоната посветени на иднината на еврото
Ставрески - Компаниите што поскоро да ги искористат 111-те милиони евра
Попоски - Немаме територијални претензии кон соседите
Иванов - Македонија има за цел да биде ставена на мапата на енергетски коридори
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Мавровско Езеро
Прва жртва во пожарите во Колорадо
Средба на организациите на архитекти од Југоисточна Европа и Азија
Сончево со умерена облачност
Почнува ноќното обележување на градските улици
Покренато обвинение за „Детонатор"
Петнаесетгодишник изчезнал во Мавровско Езеро
Груевски - Спасот на еврото е централна тема во Брисел
Бистра Ангеловска - нов претседател на Фармацевтската комора
МПЦ се засили со двајца епископи
Мајка Тереза ќе го надвиши Александар
(ФОТО) Средба за помирување меѓу Црвенковски и Георгиевски
Самоубиство од Акропол
Почна исплатата на субвенциите за тутунарите
Тројца велешани демонтирале 746 метри шини
Најлоша туристичка година за Грција
Жена се самозапали во Арачиново
Азербејџан заинтересиран за инвестирање во Македонија
Дачиќ нов мандатар на српската влада
Тројца повредени во пад на воен хеликоптер во БиХ
Напад врз полициски пункт кај Бујановац
Шешељ доби уште две години затвор за непочитување на судот
ЕК се произнесе за налепниците БЈРМ
Монти - На ЕУ и се заканува сиромаштија
„Њуз корпорејшн“ ќе се подели во две компании
Немири во Стокхолм, демолирани полициски возила
Премиерот Груевски на Самитот на Европската народна партија во Брисел
Пан-европска конференција за зелениот појас
Папуљас со писмо од Самарас на самитот на ЕУ во Брисел
Анан со повик за влада на национално единство во Сирија
Cончево и малку потопло
Груевски - Македонија има најниски трошоци за водење бизнис во Европа
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Нови 54 лека без доплата
ФБИ откри уште двајца хакери од Македонија
Јанкулоска
Горан Бошевски - в.д претседател на Кривичен суд
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Македонија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војнанено, 27.06.2012 15:52:42
Уште еден успешно реализиран проект со голем број на вработувања.
haxhere, 27.06.2012 16:03:08
Sopstvenik e Albanec, samo da se znae
brendiran, 27.06.2012 16:28:16
Едвај 15 набројаа, кои се другите 25 бренда??
Saso, 27.06.2012 18:58:10
I sity cetnar i soravija trgnaa molskavicno no i dvete sega se zatvoreni,taka ke bide i so ovoj trgovski centar,Zasto treba potrosuvaci za istiot a niv gi nema vo MK
Невработен, 27.06.2012 21:26:29
Само се чудам од кои пари ќе купуваме?
film, 27.06.2012 22:02:50
...ejdi Branko I negovi brankovisti ejdi. Vo nivno vreme samo se zatvarase I razgrabuvase. Zatoa SDSX NEMA da pobedi Na,izbori dur,toj e vodic

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 31°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Полемика-Новинарството се дави во контејнер со смрдливо ѓубре
Новинарките Мирка Велиновска и Билјана Секуловска по повод последните бранувања во медиумскиот простор предизвикани од потпишувањето на Договорот за декриминализација на клеветата, за „Утрински весник“ одговараат на шест прашања за состојбите во медиумите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | С��орт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |